Singur nu inseamna singuratate nici pe timp de pandemie

In primul rand sa incercam sa facem o clarificare importanta pentru ca multa lume confunda a fi singur cu singuratatea. Desi in Dex se explica singuratatea: “1. Faptul de a fi singur (1); starea celui care trăiește singuratic (1); spec. izolare morală. 2. Loc retras pe unde oamenii nu umblă deloc sau trec foarte rar; loc pustiu, lipsit de oameni (și de animale); pustietate; p. ext. izolare. – Singur + suf. -ătate”, din punctul meu de vedere asta nu se reduce doar la o explicatie a Dex-ului. Mie mi se pare un pic mai profund. Adica, eu zic ca a fi singur nu exprima decat un mod de a trai, singur, fara o alta companie, iar singuratate se refera la o stare, a simti singuratate. Pentru ca poti sa simti starea asta de singuratate si daca nu esti singur, ai o companie inutila. In schimb a alege sa fii singur implica o stare de fapt, pe cand singuratatea implica o stare emotionala. De altfel,

Read more

Categorie noua pe timp de pandemie

Da, m-am hotarat sa adaug o categorie noua, “Pe timp depandemie”. Nu aveam de gand sa fac asta, nici macar nu pronuntam cuvantul, eu fiind inca la faza de negare si as vrea sa raman asa. Dar ma gandesc ca poate acest blog va supravietui peste ani si cine stie ce informatii vor putea fi preluate de aici, ce ghid va fi vreodata 🙂 Lasand gluma la o parte, am facut acest blog in mare parte pentru mine, pentru a-mi spune parerea cator mai multe persoane, pentru a refula cateodata, a ma ajuta pe mine si implicit a-i captiva pe cei care intra pe aceste pagini si de ce nu, poate a ii ajuta si pe altii care se confrunta cu aceleasi probleme ca si mine. Acum, la acest moment, suntem intr-o perioada nu tocmai agreabila, iar eu voi incerca pe cat posibil, sa va aduc un zambet, sa incercam

Read more

Pe 2 aprilie s-a nascut Hans Christian Andersen

Hans Christian Andersen si povestile lui ocupa un loc special in sufletul meu. Si in ziua de azi, multi, foarte multi copiii se bucura de povestile lui. Am sa profit acum de aceasta ocazie pentru a scrie un pic despre povesti 🙂 Ce sunt povestile? Povestile sunt niste istoriare cu mai mult sau mai putin adevar in ele, scrise intr-un mod usor de inteles la orice varsta, de obicei cu multe invataturi in ele, dar imbracate atractiv, astfel incat copiii sa nu se plictiseasca, ba chiar sa fie incitati sa vada finalul. Finalul este aproape intotdeauna fericit. Acestea sunt povestile in special pentru copii, dar si pentru acei adulti care au stiut sa pastreze un pic din farmecul copilariei, care stiu sa se bucure de lucruri mici si inocente, care stiu ca o poveste spusa sau citita intr-un moment critic iti poate ridica moralul, te poate aduce in lumea basmului,

Read more

Sistem infirm, suflete infirme si infime

O sa ma intrebati ce are de-a face un sistem infirm cu infirmitatile sufletului. Am sa va explic 🙂 Exista un paragraf in “Arta conversatiei” – Ileana Vulpescu (carte care mi-a marcat adolescenta si apoi toata viata), un paragraf pe care in ultimul timp mi-l aduc aminte din ce in ce mai des si pe care il simt din ce in ce mai acut: “E foarte curios cîtă milă inspiră defectele fizice şi cît dispreţ cele psihice. Toată lumea zice „săracu’ de el — e şchiop, e chior” şi nimeni nu zice „săracu’ de el — e zgîrcit, e ipocrit, e turnător, e intrigant”, cînd astea sunt infirmităţi de pe urma cărora suferi la fel de mult ca şi de pe urma infirmităţilor fizice. Un defect fizic îţi dezechilibrează corpul şi dezechilibrul ăsta se răsfrînge asupra sufletului. Efectele lui sunt deci împărţite. Gîndeşte-te că defectele psihice zac numai în suflet, îţi

Read more

Inceput de resuscitare blog si viata

M-am hotarat mai de mult sa fac o resuscitare a acestui blog. L-am last sa cam moara, n-am mai scris de mult pentru ca evenimentele din viata mea m-au dus in alta directie. Sincer, imi pare rau, imi pare rau pentru ca eu chiar iubesc acest blog si va iubesc si pe voi, cei care imi citeati postarile. Sper sa ma iertati si sa ma ajutati. Stiu ca nu o sa fie usor. Mi-a trebuit mult timp sa ajung in acel punct in care asteptati sa vedeti ce mai scriu. Sincer, sper sa reusesc sa va fac sa reveniti si sa fac niste postari beton care sa va incite atat de tare incat sa stati cat mai mult pe aici 🙂 Cum va avea loc aceasta resuscitare? Pai, am sa fac mai multe sau cel putin asa am in gand: noi postari, evident. sa verific postarile vechi, in special pe

Read more

Azi la votare, am mai inteles inca o data de ce am plecat din tara

Vedeti mai jos cum am reusit eu sa nu votez. Articolul este scris la cald, cum se spune, chiar in noaptea aceea dupa ce m-am intors de la votare. Nu am vrut sa-l modific, l-am lasat asa, necizelat si necorectat. Emotia nu se poate corecta. Nu vreau sa supar pe nimeni, dar nici nu vreau sa mint. Asta am simtit, asta am scris, asta las aici 🙂 Azi nu am fost lasata sa votez, atat eu cat si inca vreo 200 de persoane la sectia de votare din Cardiff. Azi la vot, m-am simtit iar umilita de un sistem corupt, de un sistem caruia i se rupe de noi, oricare am fi noi, cu oricine am vota. Am simtit iar acea umilinta pe care o simteam de fiecare data in tara cand aveam de-a face cu angajatii publici, platiti de noi, indivizi care aplica legea dupa bunul lor plac, sau

Read more

De cate ori imi pun cerceii imi aduc aminte de mama

A trecut un an. Parca a fost ieri, sau saptamana trecuta. Imi aduc aminte cu lux de amanunte cum s-a intmplat totul. Nu mai este si totusi e atat de prezenta. Si cand s-a dus tata i-am simtit lipsa, avand o legatura foarte puternica cu el, si totusi, parca nu l-am simtit atat de prezent atat de mult timp. Nu ne-am inteles foarte bine, nici nu aveam cum, firi total diferite, controverse multiple. Avea controverse cu ea insasi, cum sa nu aiba si cu altii? Din punctul meu de vedere, nu a fost foarte fericita, desi aborda o mina vesela. S-a chimuit singura cu scenarii inchipuite, cu supozitii nejustificate, cu judecati neadecvate. Ii placea sa rada, radea de multe ori, vorba aia, si daca ii aratai un deget. Dupa care isi umbrea singura veselia cu nu stiu ce amintiri neplacute la care nu renunta sub nicio forma. Nu avea voie

Read more
sa studiezi in starinnatate

Sa studiezi in strainatate? Motive – I

Vrei sa studiezi in strainatate? Nu mai e mult si incepe scoala. Cele mai multe universitati incep cursurile la 1 octombrie. Daca ai ratat anul asta, poti sa te gandesti mai bine pentru anul urmator. Totusi ia in calcul ca exista si universitati care accepta studenti si pe ultima suta de metri. Iar daca vrei un master sau alte cursuri postuniversitare, mai ai timp pentru ca unele incep in februarie. Sa studiezi în străinătate este o experiență incontestabila care in cele mai multe cazuri, produce schimbari majore in viata studentilor (indiferent de varsta 🙂 ). Se deschid noi moduri de gandire, de viata, intelegerea si toleranta devin parte a comportamentului si alte chestii importante pe care o sa le gasiti in aceasta postare. Exista studii care arată că elevii care studiază în străinătate au performante mai bune, au mai multă încredere iar rata de absolvire este mai mare decât cea

Read more
manifestatie - protest_bucuresti_piata_victoriei_duminica_23858900

manifestatie? ati cautat cuvantul “*u*e” in dex?

Incerc sa stau departe de comentarii si postari politice. Si asta nu pentru ca nu as aveo o opinie, dar prefer sa igonor pentru ca totul este inutil, inclusiv aceasta ultima maifestatie, din care in afara de multi oameni raniti, bruscati, intoxicati, nu s-a obtinut nimic. Stiu, o sa spuneti ca sunt o ignoranta, ca de-asta s-a ajuns aici, din cauza celor ca mine, ca nu s-a mers la vot… si multe alte aberatii. Nici n-am sa ma mai duc la vot pana nu o sa am pe cine vota. Aruncati toti cu vorbe, de parca daca iesea PNL si Ludovic Orban era alta situatie. aiurea! (e doar un exemplu, sunt multe altele). Alt penal, aceeasi situatie. E vreunul ok? Obraznicul ala de Negoita, a spus: “Ce vreti, sa ne dam toti demisia? Toti avem dosare penale.” Cumva nu are dreptate? Daca astia pleaca azi, maine, pe cine votati? Si

Read more
Jennifer Lopez

July 24th ,1969 – Jennifer Lopez’s birthday

I can’t say that Jennifer Lopez or J Lo 🙂  has an amazing voice, but she is extremely sexy, beautiful, she looks wonderful for her age. And she is the one who removed the skinny woman myth: no butt, no boobs; she has a sexy butt that has been so controversial over the time. And although her voice is not amazing, she has a comprehensive discography, many hits and a song that I love so much, “Que Hiciste”. I would go to one of her concerts only for this song 🙂 enjoy! 🙂 you can read more about music at the category interesting birthdays 🙂 see you soon! 🙂

Read more