ganduri …

sunt multe ganduri legate de mine, de voi, de tara, de ce se intampla acum, de ce se poate intampla in viitor, despre oameni frumosi, despre oameni urati, despre clasa politica, despre PSD-isti si lista poate continua. am sa incerc sa nu va plictisesc si daca vad ca se lungeste prea mult postarea am s-o impart in mai multe. am sa incerc sa fiu cat mai concisa. e extraordinar ceea ce se intampla zilele astea in Romania. nu credeam sa mai spun asta vreodata (am mai spus in ’89), nu credeam sa ma mai miste ceva legat  de Romania, intrasem intr-o stare latenta, din care mai izbucneam din cand in cand, atunci cand ma incita vreo mortaciune PSD-ista sau cand vedeam chestii absolut flagrante, iar singurul mod de a reactiona era un debit verbal, nu foarte academic 🙂 dar doar asa, pentru a-mi varsa oful. as fi vrut sa pot

Read more

cine sa reziste 10 zile? noi sau ei?

cum explica DNA ceea ce s-a adoptat in seara (noaptea) de 31 ianuarie 2017. totul fiind explicat foarte clar, pe intelesul tuturor, nu trebuie sa fii avocat, jurist sau sa ai ceva cunostinte legislative sau politice ca sa intelegi ceea ce se incearca sa se faca. ceeea ce mi-a atras mie atentia in mod deosebit este faptul ca ” Având în vedere că aceste prevederi intră în sfera legii penale mai favorabile, aplicarea lor, chiar și pentru scurt timp, îi va avantaja pe cei deja anchetați sau trimiși în judecată.”. adica nu noi trebuie sa rezistam, ei trebuie sa reziste 10 zile, astfel incat legea sa intre in vigoare, “chiar si pentru scurt timp.” odata intrata in vigoare, poate fi abrogata, dar in acel “scurt timp” isi vor clasa dosarele. si cel mai probabil asta se va intampla. vor gasi o modalitate pentru asta, de exemplu ar putea demisiona primul

Read more

demisie sau dictatura?

mai urmeaza ceva pentru tara asta? multi m-au judecat si chiar m-au condamnat (ce aiurea suna azi cuvintele astea, desi folosite in cu totul alt context) cand am spus “fugiti cat va tin piciorele, tara asta n-are nicio sansa  sau daca voi nu puteti, trimiteti-va copiii afara” sau cand i-am spus unicului copil sa plece si sa nu intoarca capul. cu fiecare zi ce trece, cu fiecare mizerie, cu fiecare hotie si excrocherie care se intampla in tara asta, realizez, cu parere de rau, ca am avut dreptate. nu-mi vine sa cred ce s-a intamplat, nici macar mie, cu pesimismul meu in ceea ce priveste viitorul acestei tari, nu pot sa realizez cum ne-au batut la curu’ gol cu funia uda, cum si-au batut joc si continua s-o faca de toti oamenii de bun simt. este absolut incalificabil ceea ce s-a intamplat. stiam de mult ca sunt hoti, ca nesimtirea

Read more

shopping in Cardiff – partea a III-a – Victoria’ Secret

Victoria’s Secret nu mai am nevoie de nicio introducere 🙂 e delir aici, nu ratati daca veniti in Cardiff (sau in Londra, sau oriunde in UK, sunt 18 magazine in total). nu ratati, puneti-l pe lista asa cum puneti un muzeu. o sa spuneti ca sunt paranoica, dar nu, nu sunt. asa as fi spus si eu daca mi-ar fi spus cineva asa  ceva. chiar mi s-a  intamplat cu ceva timp in urma, cand aveam o prietena care tot mergea in America si care de fiecare data cand se intorcea era extrem de entuziasmata de Victoria’s Secret. da, ok, o ascultam, nu prea intelegeam ce putea fi atat de excitant intr-un magazin de chiloti si sutiene si ceva cosmetice, o lasam sa se bucure si o ascultam, dar atat. pe de alta parte, trebuie sa recunosc ca eu, de vreo 17 de ani incoace, nu port decat lenjerie Victoria’s Secret.

Read more

driving in the UK

I love and I admire British people and my respect for them has increased a lot since I’ve started driving here. I have noticed, as pedestrian, that the drivers do not use the horns very much, no loud stereo music from cars as you hear everywhere in Romania, no curses. I am sorry to say it, but that’s reality. Here, in UK, I‘ve heard the sound of horns 4 times in a year, how do you find it? To be honestly I honk in traffic in Romania. But I honk because I hate and I get nervous when I see those jerks who don’t wait at a traffic light, those uncivilized drivers trying to bypass the traffic queue although they don’t have an emergency. I am able to hit my car in order not to let them in front of me when I am in a traffic queue. I know

Read more

vot, votare… atat…

e plin FB de “haideti la vot!”, mesaj transmis de oameni de buna credinta, de politicieni, de diferiti sustinatori ai acestora, de artisti, de copii samd. si sa nu vorbim si despre tot felul de sloganuri, lozinci si indemnuri de-a dreptul cretine, care par a fi facute de fostii activisti de partid care si-au schimbat subiectul. cateva exemple: “Votezi, contezi! Nu votezi, nu contezi! Eu merg la vot!!!” sau “Daca nu te doare-n cot, iesi la vot.”(nu are semn de exclamare) sau “Mami, tati, mergeti la vot ca altfel fac caca moale!”. pe cine conving astea sa mearga la vot? poate doar pe idiotii care voteaza cu Iliescu. ok, fiecare cu opinia lui. eu am ramas la aceeasi parere de multi ani: nu votez. nu votez, nu pentru ca as pierde timpul, desi si asta e un argument, nu votez pentru ca nu am incredere. votul meu, al tau… nu

Read more
mos-nicolae

cate ceva ce s-ar putea sa nu fi stiut despre Mos Nicolae

a trecut de mult vreamea copilariei, dar sentimentul acela al bucuriei copilariei il simt si acum cand incep sarbatorile de iarna, imi plac atat de mult sarbatorile de iarna! 🙂 imi place sa impodobesc bradul, casa, sa pun prin fiecare coltisor un glob, un mosulet, ceva decorativ tematic 🙂 imi place sa iau cadouri, sa ma gandesc la fiecare ce i-ar placea, sa le impachetez frumos si sa pun o gramada de cadouri sub brad. imi place sa ninga de Craciun 🙂 Se spune ca: iarna incepe cu adevarat odata cu venirea lui Mos Nicolae. acesta este inchipuit a aparea pe un cal alb, simbolul zapezilor din decembrie, iar atunci cand vine isi scutura barba sura. si daca nu ninge in aceasta zi, se spune ca Sfantul a intinerit. Mos Nicolae facea daruri secrete copiilor si de aici vine traditia de a pune sosete pentru cadouri. unul dintre aceste daruri

Read more

mandru ca sunt roman! de ce?

a luat-o razna FB. toata lumea posteaza steagul Romaniei, ba chiar multi si l-au pus la profil, toti sunt mandri ca sunt romani. eu una, nu sunt mandra. imi pare rau ca o spun, dar asta simt si nu ma ascund in spatele unor vorbe sau postari de steaguri si lozinci. lozincile astea sunt sechele de la Ceausescu, de atunci ne tot mandrim si n-am mai incetat. nu neg si n-am negat niciodata faptul ca sunt din Romania. numai ca nu sunt catusi de putin mandra de asta. o sa-mi spuneti ca am luat-o razna. nu, n-am luat-o razna, doar ca incerc sa vad lucrurile asa cum sunt si nu intr-un avant euforic sa afirm in ziua de 1 decembrie ca sunt mandra ca sunt roman. mai ales ca marea majoritate e mandra doar azi, maine uita. si am sa explic putin (doar putin pentru ca nu vreau sa ma

Read more

November 30 – Jonathan Swift, Mark Twain, Winston Churchill, Billy Idol birthadays

Which name should I start with? I think the right method is the chronological order.  Maybe an enumeration would be useful too: Jonathan Swift, Mark Twain, Winston Churchill, Billy Idol. You will tell me now that Billy Idol has no place among the others; my answer is: I think that each one of them with his business in his time. Jonathan Swift 1667 – Jonathan Swift is known especially for his novel “Gulliver’s Travels”. I was fascinated by this novel, I read it with the flashlight under the covers late in the night, excited to discover each adventure and of course the end of the story. The animated movie, produced in 1939, is very well made and very funny.  I’ve watched the movie with a great pleasure (because I’ve tried to find it on internet to post it on my blog), although I am not a child anymore. If you

Read more

shopping in Cardiff – part II

Today I’ll tell you about Poundland. I don’t know how I’ve forgotten the first time I’ve written about shopping to mention Poundland or Poundworld.  As its name says anything you buy is 1 Pound or 1£ (GBP). Call it whatever you want. There are 2 Poundland and 1 Poundworld in Cardiff, in the area where I live. Poundland chain has more stores than Poundworld, they sell almost the same things, except for a few differences. When I want to buy something I go to all the 3 stores and it is almost impossible not to find what I want even in one store  🙂 What do you find in these stores? Just about anything you want, less clothing. There are only a few things for kids: socks, gloves etc. Cosmetics: all kinds of cosmetics, deodorants, hair dye products, perfumes not originals but the design of the boxes and the bottles

Read more