ce-i iubeam si-i admiram pe oamenii astia pana acum, dar de cand am venit aici cu masina, respectul meu pentru ei a crescut considerabil. remarcasem si pana acum ca nu se aud claxoane, injuraturi, muzica data la maxim, toparlanisme de-astea de le intalnesti la tot pasul in Romania. imi pare rau ca spun asta, dar asa se intampla acolo. aici am auzit 4 claxoane intr-un an, oare cum vi se pare asta? nu ca eu n-as claxona in Romania. claxonez si injur pentru ca urasc si iau foc cand vad nesimtitii aia de nu stiu sa stea la coada, necivilizatitii aceia imputiti care intra pe alta banda si apoi iti iau fata. sunt in stare sa lovesc masina numai sa nu ii las. si chiar am acea pornire de a intra in ei, desi stiu sigur ca n-as rezolva nimic. aici am auzit o singura data, muzica data la maxim
Read moreLatest Posts
Paul si Paul’s Blog
scriu aceasta postare pentru ca vreau sa-i multumesc lui Paul pentru consecventa cu care imi urmareste postarile si imi da like-uri, inca de la inceput de cand am inceput sa scriu aici. si desi sunt o ignoranta, el a fost aproape la fiecare postare acolo si de cele mai mult ori a apreciat ceea ce am scris. si a continuat desi eu n-am raspuns, n-am reactionat nicicum. ma gandesc ca nu sunt oameni apropiati, pe care-i cunosti atat de consecventi si de loiali 🙂 Paul, am intrat de multe ori pe blogul tau, Paul’s Blog, dar trebuie sa recunosc ca nu-s foarte familiarizata cu socializarea cu alti blogari. ideea este ca imi place la nebunie blogul tau. e aerisit, cu o multime de informatii utile (concertele, datele lor si muzica in general) sunt informatii extrem de utile pentru mine. mai sunt si alte informatii utile, lansari de muzica, filme, auto,
Read more
95% reasons to leave Romania vs 5% reasons to live in Romania
I L Caragiale: “There is nothing in the world that could convince me to leave this foreign life corner (Berlin) and come back in my country (Romania). To see again what I‘ve seen, to suffer again for what I’ve suffered, the same faces, the same fossils leading the public life, poisoning our souls with their stupid and suspicious looks, the same jurors intentionally losing lawsuits or giving unfair verdicts. No my dear friend, no. I’ve exiled myself and that’s all. I like this place, I am content with my family and I think I do not belong anymore to a country where flattery and theft are virtues and work and talent are worthy of pity.” I don’t know how I should begin this article. It’s almost 1 year since I’ve decided to study in UK. So I live in UK most of the time. And I like it very much.
Read moreback to school in Cardiff
school has started on September 28th. I have come back in Cardiff; sincerely I couldn’t wait because, although school means essays, many things to learn, preparing for courses, I like this place. I like school although I am not crazy about essays, but I learn a lot of interesting things. I have many friends from all over the world. Not real friends, let’s say colleagues, because I think that real friend means someone who is always by your side not only physically speaking, he is the one who helps you in need, unconditional. If you have in a life time real friends and their number is greater than the number of your fingers from one hand, you are happy. But let‘s get back to school and my friends in Wales ( I prefer to call them friends not colleagues). the first friend My first friend I met here is from
Read more21 octombrie 1833 s-a nascut Alfred Nobel
adevarul este ca Premiul Nobel este mult mai cunoscut decat cel care l-a initiat si care i-a dat numele, Alfred Nobel, un prolific savant si inventator al Revolutiei Industriale. cate ceva despre Nobel iata cateva lucruri pe care poate nu le stiai despre Nobel, cel ce a lasat in urma premiul ce-i poarta numele: suedez de origine, la doar 17 ani, vorbea fluent 4 limbi: engleza, franceza, germana si rusa in timpul unor experimente cu nitroglicerina a avut loc o explozie in fabrica, iar fratele sau mai mic, Emil, a fost ucis alaturi de alti muncitori (anul 1864) in 1867, Nobel inventeaza dinamita, mult mai stabila si rezistenta la socuri mecanice decat nitroglicerina. initial vrea s-o denumeasca “Nobel’s Safety Powder”, dar in final o denumeste dinamita, cuvant care in limba greaca inseamna “putere” prin testament, Nobel a cerut ca mare parte din bani sa fie folosita pentru decernarea unor premii Nobel anuale
Read moreshopping in Cardiff – partea a II-a
azi o sa va povestesc despre Poundland. nu stiu cum am uitat prima data cand am scris despre shopping sa mentionez Poundland sau Poundworld sau mai stiu eu cum dar cu Pound sa fie. dupa cum spune si numele, orice cumperi aici este 1 Pound sau 1 GBP sau 1 lira sterlina (nu gasesc semnul) oricum vreti voi sa-i spuneti e 1 🙂 . in Cardiff, prin zona in care ma invart eu, sunt 2 Poundland si 1 Poundworld. parca e mai popular Pounland, dar produsele sunt cam aceleasi, cu mici diferente. eu cand am de luat cate ceva, le bantui si pe tote 3 pentru ca pana la urma e aprope imposibil sa nu gasesc macar intr-unul 🙂 ce gasesti in aceste magazine? cam orice, mai putin imbracaminte. mai sunt ceva prostioare pentru copii gen ciorapei, acum ca a venit iarna, manusi, dar cam atat de imbracaminte. dar in
Read more
urasc reclama asta
ok, sa fie clar, n-am nimic cu produsele, dar ca sa faci o astfel de reclama … pe mine una, m-au pierdut definitiv, nu mai cumpar nimic de la Cris-Tim. in primul rand, e o gluma, veche, proasta, nesarata. in al doilea rand, nu fac decat sa speculeze perioada de dinainte de ’89, numai ca asta micsoreaza substantial targhetul. insa nu puteti sa ma contraziceti, si acum, spiritul de turma functioneaza ca si atunci. iar daca nu mai sunt acum cozi la mancare, se creeaza alte cozi, la moaste, la administratiile financiare cand sunt reduceri sau nu, la vama, la pasapoarte, la permise si inmatriculari auto s.a.m.d. dar sa continuam cu reclama, imbulzeala aia emana o imbecilitate atroce, de parca s-ar da gratis (nici atunci nu e justificata). sau poate vand din camion? si apoi poza aceea proletara (minutul 0:21) si sloganul “la mare cautare atunci …”, bai trogloditilor,
Read more
12 octombrie – s-a nascut inventatorul Audi, August Horch
August Horch, sau inventatorul Audi. iata cateva chestii care mie mi s-au parut interesante: lucreaza pentru inceput (1896) pentru Karl Benz, dar in 1899 isi infiinteaza propria companie, August Horch & Cie; in 1901 creaza prima masina care atingea 32 km/h (viteza maxima), dupa care, in 1903 lanseaza prima masina cu 4 cilndri, iar in 1907 o lanseaza pe cea cu 6 cilindri, masinile fiind considerate superioare celor create de Mecedes sau de Benz; in 1909, datorita vanzarilor slabe, este inlaturat de la presedintia companiei, fapt care in 1910 a dus la nasterea Audi; Audi este traducerea in latina a cuvantului “horch” care in germana inseamna “asculta” (nu a mai putut folosi numele de Horch, acesta fiind dea marca inregistrata); Audi, Horch & Cie, DKW şi Wanderer fuzioneaza in 1932 în Uniunea Auto, preluată apoi de Volkswagen, iar in 1964 este recunoscută ca Audi din 1964; logo-ul format din cele 4
Read more12 octombrie – s-a nascut Luciano Pavarotti
cred ca am gasit cateva informatii despre Luciano Pavarotti pe care s-ar putea sa nu le stiti. de exemplu: este singurul cantaret de opera care a vandut mai mult de 100 milioane de inregistrari (Wikipedia); ultimul concert sustinut a fost la Torino, la deschiderea Jocurilor Olimpice de Iarna cand a interpretat aria “Nesum Dorma“, numai ca nua a putut interpreta live datorita starii precare de sanatate (pentru prima si ultima data in cariera sa); dintre cele mai cunoscute concerte sunt cele sustinute alături de Placido Domingo şi Jose Carreras; a fost distins cu Grammy Legend Award in 1998, premiu care este acordat numai in ocazii speciale. va las in compania lui Luciano Pavarotti …
Read moresuper reclama
de mult n-am mai vazut o reclama atat de inspirata. super, de la ce pleaca si la ce ajunge 🙂 (vedeti mai jos) am carnet de motor si eu am carnet de motor, dar mi-a fost foarte frica sa merg prin nebunia din Bucuresti. nu mergeam decat in weekend-uri cand era mai liber. am mai fost pe motor la vreo doua concerte rock, sa ma dau mare 🙂 dar atat. adrenalina nu era eliberata de sentimentul de libertate, ci de teama de a nu fi lovita in trafic. si mai e si problema drumurilor, orice denivelare, orice manevra brusca poate fi fatala. nu sunt fricoasa, dar instinctul de conservare si faptul ca aveam un copil de crescut nu mi-au lasat loc de alta varianta. am renuntat definitiv in doi ani. si mai e o chestie, vremea de la noi este cam potrivnica mersului pe motor, vara e infiorator de cald,
Read more