acum sa ma apuc eu sa scriu despre Eminescu, n-are rost. sa scriu lucruri pe care le stie toata lumea sau care se gasesc in manualele de literatura n-as face decat sa va plictisesc. dar am gasit pe site-ul 9am “10 lucruri pe care nu le stiai despre Mihai Eminescu” . dintre acestea, mi-a atras atentia: “9495 Eminescu este un asteroid descoperit in 1971 la Observatorul Palomar, California. Diametrul asteroidului sau nu depaseste 6 km. Se poate apropia la 140.000.000 km de Pamant. Cand fost descoperit, la 26 martie 1971, de catre astronomii americani, acestia l-au numit simplu 9495. In anul 2000, an care a fost declarat „anul Eminescu”, presedinta Comitetului National Roman de Astronomie, Magda Stavinschi, a anuntat ca Uniunea Astronomica Internationala (IAU) i-a atribuit asteroidului 9495 numele lui Mihai Eminescu”. celelalte 9 lucruri le puteti afla intrand pe site-ul de mai sus. am mai gasit ceva: “Eminescu; cinci
Read moreLatest Posts
Mondial – Atat de frageda
ce alt moment mai important decat ziua de nastere a lui Eminescu puteam sa gasesc ca sa postez piesa asta? este piesa mea de suflet. aveam un vinil cu Mondial cu 4 piese (cel din imagine), printre care si asta. il ascultam toata ziua. am gasit o filmare de arhiva (TVR bineinteles, altceva nu era pe vremea aia). l-am ascultat cu mare placere si nostalgie 🙂 si daca vreti sa mai cititi ceva interesant despre Eminescu, altceva, ceea ce nu e scris in manualele scolare, gasiti aici 🙂
Read more
13 ianuarie s-au nascut Patrick Dempsey, Julia Louis – Dreyfus, Orlando Bloom
nu pot sa neg ca am urmarit constant serialul “Anatomia lui Gray” (Grey’s Anatomy). mi-a placut subiectul, poate si pentru ca domeniul in care lucrez are ceva legatura cu medicina ( nu cu chirurgia), poate si pentru ca am cochetat odata cu ideea de a face medicina, dar am renuntat repede pentru ca nu am fost niciodata genul tocilar si genul care sa fie fortat ca toata viata sa invete, desi, sincer, invatam toata viata, vrem – nu vrem, mai din experienta, mai citim, mai se ivesc tot felul de oportunitati. daca mi-ar fi spus cineva acum 20, 30 de ani ca o sa ma apuc sa fac un master la 50 de ani, i-as fi ras in nas. Patrick Dempsey dar sa revenim la Grey’s Anatomy. mi-a placut mult serialul si mi-a placut mult Patrick Dempsey (Derek Shepherd). si m-am hotarat sa scriu azi, de ziua lui., de ziua
Read morece sarbatorim?
cica sarbatorim ziua Romaniei. ce sarbatorim pana la urma? unii spun ca sarbatorim 97 de ani de la unirea principatelor romane. ok. sau 25 de ani de cand se sarbatoreste pe 1 decembrie ziua unirii principatelor romane. ok si asta. ce sarbatorim dar de fapt ce sarbatorim? sau ce vedem? vedem niste gusati si niste imbuibati care profita de aceasta zi pentru a mai da niste pomeni electorale; sarbatorim o adunatura de prosti care se bucura de aceste pomeni electorale pentru care se inghesuie si-si dau coate, mai ceva decat atunci cand stau la coada sa pupe cine stie ce moaste; sarbatorim intreaga activitate de 25 de ani a politicienilor romani, sarbatorim 25 de ani de hotie si de legi date in favoarea lor; sarbatorim marirea salariilor demnitarilor; sarbatorim numarul record al pensionarilor (5,4 milioane) in raport cu numarul celor care muncesc in tara (6 milioane); sarbatorim un salariu net
Read more30 noiembrie – s-au nascut Jonathan Swift, Mark Twain, Winston Churchill, Billy Idol
nu stiu cu cine sa incep. cred ca cel mai corect este sa folosesc ordinea cronologica. o enumerare insa cred ca este folositoare: Jonathan Swift, Mark Twain, Winston Churchill, Billy Idol. acum sa nu-mi spuneti ca Billy Idol nu are ce cauta intre ceilalti, pentru ca eu cred ca fiecare e cu treaba lui la vremea lui. Jonathan Swift 1667 – Jonathan Swift cunoscut in special ca autor al romanului “Calatoriile lui Gulliver” (Gulliver’s Travels). pe mine m-au fascinat, am citit cu sufletul la gura, cu lanterna sub patura 🙂 . filmul animat, desi facut in 1939 , este foarte reusit si amuzant. eu l-am vizionat si acum cu placere (pentru ca l-am cautat si am vrut sa-l postez), chiar daca nu mai am de mult varsta desenelor animate 🙂 daca aveti un pic de timp, uiteti-va, o sa va faca placere 🙂 Mark Twain 1835 -Mark Twain (nascut Samuel Langhorne
Read moreexperienta braziliana in Cardiff
zilele trecute a fost ziua lui fiu-miu si am zis sa mergem sa-i cumpar un cadou si apoi sa mancam ceva. am cumparat niste ghete (40% reducere de sarbatori in Cardiff) si apoi am mers la restaurant, la Viva Brazil. imi spusese el ca ar vrea sa mearga acolo de mai mult timp, dar n-a ajuns. mancare braziliana, foarte buna. meniuri practic nu aveau decat doua meniuri. unul la care luai 4 feluri de carne si salate si garnituri nelimitat si altul la care aveai totul nelimitat si saltele si garniturile, dar si carnea. el l-a luat pe cel nelimitat, eu pe cel cu 4 feluri de carne, asta pentru ca nu am voie sa mananc prea multa carne (doar vreo 200 grame / saptamana). adevarul este ca inainte sa mi se descopere chestia asta de sanatate (acid uric extrem de marit si consecinte extrem de dureroase), mancam carne cu
Read morenebuni, atat de usor dirijabili!
le zice bine moldoveanu’! m-au prins si versurile si melodia. lyrics in English too.
Read moremultumesc!
simt nevoia sa va multumesc. nu-mi vine sa cred ca sunteti mai multi decat cativa prieteni, care stiu si care citesc, unii din curiozitate, unii pentru a-mi face o placere, altii ca le place. nu m-am gandit ca spun lucruri cat de cat interesante. cand am inceput blogul asta, l-am inceput dintr-o imensa frustrare, simteam nevoia sa strig in gura mare ce mi s-a intamplat, dar cum nu puteam s-o fac, am ales metoda scrisului. adevarul este ca intotdeauna mi-a placut sa scriu, la generala eram printre cei mai buni la compuneri (asa le spunea pe atunci), intr-un timp am cochetat cu ideea de filologie, dar era prea mult de toceala si nu m-a aranjat si apoi sunt o tipa destul de practica si de logica (zic eu) si m-am indreptat catre real. asa ca incerc acum sa-mi satisfac cat de cat placerea de a scrie. nu stiu cat de
Read moredespre Franta si superioritatea francezilor
cu aceasta postare, probabil am sa-mi atrag oprobriul multora, dar chiar cu acest risc, am sa scriu ceea ce gandesc. nu ca nu mi-ar pasa. imi pasa foarte tare cat de multi sau de putini intrati aici si cititi, dar sper ca tocmai faptul ca incerc sa spun ceea ce gandesc sa va tina aici, chiar daca nu sunt intotdeauna in asentimentul vostru. mie mi se pare un pic (mai mult) aiurea faptul ca s-a umplut zilele astea FB-ul de postari despre atentatele din Franta. da, e de actualitate. de-asta scriu si eu acum aici. dar mi se pare un pic prea mult sa ne schimbam poza de profil, sa punem steagul Frantei, lumanari, sa ne rugam. mi se pare un pic fortat si neadevarat. nu pot sa spun ca nu m-a impresionat sau nu mi-a dat de gandit ceea ce s-a intamplat, dar ca sa arborez steagul Frantei, e
Read more
95% motive sa pleci din Romania vs 5% motive sa stai in Romania
nici nu stiu cum sa incep. am aproape un an de cand stau mai mult in UK. imi place aici foarte mult, sunt si lucruri cu care incerc din rasputeri sa ma adaptez, dar mi-e bine, stiu ca am facut ceea ce trebuie pentru mine si pentru baiatul meu, dar simt ca am obosit, ca Romania mi-a consumat toata energia, toate aspiratiile, toate dorintele. poate am si imbatranit, desi simt ca mai pot face multe, ca mai am multe de facut. sunt un om entuziast, plin de idei si initiativa. dar in Romania simt ca nu am nicio sansa, nici eu, nici baiatul meu, nici tu care citesti, care esti in Romania, nici generatiile viitoare, cum n-au avut nici cele trecute. am scris intr-o alta postare ca nu ma plang de ceea ce am realizat in plan material. ma plang ca tot ceea ce am realizat nu ma face sa
Read more